Elementy Montessori - Przedszkole SM Kraków

Praca z dzieckiem

W roku szkolnym 2022/2023 utworzona zostanie grupa dzieci 3-letnich,
która prowadzona będzie wg pedagogiki Marii Montessori.
Poprowadzi ją nauczycielka z 6 letnim stażem w Przedszkolu Montessori.
Zapraszamy do kontaktu z naszą placówką wszystkich zainteresowanych,
szukających właściwego przedszkola dla swojej pociechy!
Elementy Montessori

W naszym przedszkolu pojawiły się materiały inspirowane metodą Marii Montessorii.

Dla Marii Montessori każde dziecko rodzi się wyjątkowe oraz inteligentne. Dzieci uczą się nowych  rzeczy wtedy, gdy są do tego gotowe, każde w swoim tępie.
W metodzie Montessori dzieci uczone są, że błędy to naturalna rzecz, każdy z nas je popełnia ale uczy się je naprawić dlatego nie ma się czym przejmować.
W tej metodzie najważniejsze jest zrozumienie,a nie zapamiętywanie. Nauka odbywa się poprzez  eksperymenty,śledzenie, poszukiwanie, co angażuje  dziecko w zajęcia. Metoda Marii Motessori ma na celu  wykształcić w dziecku samodyscyplinę, wewnętrzne  poczucie motywacji i celu.

Materiał życia codziennego

Celem pracy  z tym materiałem jest wyrobienie u dzieci koordynacji  ruchowej, motoryka mała oraz duża,koncentracji uwagi, aktywnego działania,opanowania konkretnych czynności oraz umiejętności, które będą mogły wykorzystać w  życiu codziennym, takie jak: ubieranie się, składanie ubrań, zapinanie  guzików, sznurowanie butów, zamiatanie, przesypywanie z jednego naczynia do drugiego, przelewanie wody, zapinanie spinaczy,otwieranie oraz zamykanie. Również dbanie o środowisko przyrodnicze szanowanie zwierząt, dbanie o rośliny.

Ćwiczenia z obszaru  praktycznego  dają  dziecku możliwość uwieżenia we własne siły. Uczą zachowania pewnego porządku i kolejności czynności. Kształtują odpowiednie postawy wobec przedmiotów, ludzi oraz całej rzeczywistości.